Yeni Blog Açacaklara 10 Tavsiye

2008 yılında bu blog’u açtım ve 5 yılda amatör bir blogger olarak çok şey öğrendim. Bu yazıda yeni bir blog açmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken teknik konuları anlatıyorum.

1) Alan Adı Hayatidir:

Yeni bir blog açacaksanız mutlaka size ait bir alan adı (domain) üzerine kurmanızı tavsiye ederim. Niye? Diyelim ki sonu .blogspot.com veya .wordpress.com gibi ücretsiz blog hizmeti veren sitelerden birinden kendinize bir blog kurdunuz.

O blog bir gün çok başarılı olursa (ki olabilir) sonradan bunu kendi alan adınıza transfer ederken kullanıcı kaybedebilirsiniz, linkler kırılabilir, arama motorlarındaki konumunuzu kaybedebilirsiniz. O yüzden kesinlikle kendinize ait bir alan adı üzerinde başlayın.

2) Alan adı seçimi çok önemli:

Buraya biraz zaman harcamanızı öneririm. Seçtiğiniz alan adı bir kere seçildikten sonra değiştirilmesi çok zor ve zahmetlidir. Alan adı seçerken açmak istediğiniz blog’un ana konularının sitenin isminde geçmesi arama motorları için olumlu bir şeydir. Mesela bu site kişisel gelişim üzerine olduğundan AkilliGelisim.com ismi hem akılda kalıcı oldu, hem de arama motorları açısından faydalı oldu.

3) Temiz, güzel bir tema seçin:

Genelde hevesli ve amatör bloggerların ilk yaptığı şey karmaşık ve sofistike görünen bir tema ile başlamaktır. Oysa sade ve kolay okunur ama estetik site temaları yeni gelen okuyucuları sitede daha uzun süre tutar.

4) Yaygın bir blog yazılımı seçin:

Blog açarken çok sayıda eklentisi olan, sürekli güncellenen ve büyük bir geliştirici kitlesi olan bir blog yazılımı seçmenizde önemli faydalar var. Ben yıllardır kullandığım ve çok memnun kaldığım wordpress’i tavsiye ederim.

4) İlk başlarda çok sık yazın:

Başlarda motivasyonunuz çok yüksek olacak ve yazmak için çok fazla konu bulacaksınız. Bu fırsatı iyi değerlendirerek sık sık (haftada 2-3 kez) yazı yazın. Çoğu blog yazılımlarında (mesela wordpress gibi) yazıları yazdıktan sonra ileri bir tarihte yayınlama seçeneği vardır. Dolayısıyla yazıları biriktirip, haftalık aralıklarla yayınlanacak şekilde en az 1 yıl (yani 52 yazı) yazın.

Bu siteyi ziyaret eden okuyucuları sitede tutacak bir dinamik yaratacaktır ve site hep güncel kalacaktır.

5) Zamansız, her daim anlamlı olabilecek yazılar yazın:

Güncel futbol blogları, haber blogları vs. türü gündemi takip eden blogları yönetmek ve sürdürmek çok zordur. Çünkü yazdığınız yazı saman alevi gibi gündem ortadan kalkınca anlamını yitirir. Her daim okunabilecek zamansız yazılar yazarsanız 5 yıl önce yazdığınız yazıdan bile okuyucu almaya devam edersiniz. Mesela bu sitede yazılan yazıların tamamına yakını bu kategoridedir.

Örneğin para biriktirmek, bireysel emeklilik vb. gibi yazıları tam 5 yıl önce yazmış olmama rağmen hala bu yazılar bu siteye ayda binlerce ziyaretçi getiriyor.

6) Başlarda reklam koymayın:

Hevesli bloggerların ilk yaptığı şey açtıkları blogdan büyük paralar kazanma umuduyla reklam koymaktır. Oysa ki içerik tam oluşmadan konulan reklamlar kullanıcılarda olumsuz bir imaj bırakır… Siz okuyucularınıza doyurucu bir içerik vermeden reklamlarla siteyi doldurursanız insanlar katmadeğerini anlamadan giderler.

Dolayısıyla en az 1  yıllık yazıyı yazmadan (52 yazı) kesinlikle reklam filan düşünmeyin

7) Site eklentilerini (plug-in) kullanarak eski yazıları hep canlı tutun:

Bloggerların en büyük problemi, yazdıkça eski yazıların arkalara gitmesi ve unutulmasıdır. Bu sebeple eklentiler kurarak eski yazıları siteyi ziyaret eden okurlara tekrar hatırlatabilirsiniz.

Örneğin pek çok blog yazılımında eski yazıları tekrar yayınlayan, twitter’da-facebook’ta düzenli aralıklarla linkini gönderen, yazıların altına “ilgili diğer yazılar” bağlantıları ile eski alakalı yazıları koyan, “en çok okunan yazılar” gibi başlıklarla sitenin sağında bunları yayınlayan vs. bir çok eklenti mevcuttur. Bunları mutlaka kullanın.

Bununla ilgili daha detaylı bir yazıya şuradan ulaşabilirsiniz

8) Site tanıtımına zaman harcayın:

Siteye yazmaya başladınız, ilk karşılaşacağınız olumsuzluk siteye bir türlü ziyaretçi gelmemesi olacaktır. Bu her blogger’ın ilk yaşadığı tecrübedir.

Bunu çözmenin yolu ise aktif olarak blog tanıtımına zaman ve kaynak harcamanızdır. Bu yazıda blog tanıtımı nasıl yapılır anlatmıştım, ilginizi çekebilir.

9) Yazı başlıklarını özenli seçin:

Yazacağınız yazıların içeriği kadar başlığın “çarpıcı-dikkat çekici-merak uyandırıcı”, “kolay anlaşılır”, “yazıyı özetleyici” şekilde olması önemlidir. İnsanlar önce başlığa bakıp ardından yazıyı okurlar. Bu sebeple sallapaça başlıklar yerine üzerine düşündüğünüz ve yazınızı özetleyen başlıklar seçme alışkanlığı edinin.

10) Sosyal Medyayı kullanın:

Siteyi açtıktan hemen sonra siteye ait twitter hesabını açın, facebook sayfasını kurun, google+ sayfanızı oluşturun. Aynı zamanda RSS bağlantılarını yönetmek için feedburner’ı kurun, kullanıcıların RSS ile takip etmesi için sayfaya linki ekleyin, feedburner kullanıyorsanız email ile üyelik opsiyonunu açın.

Sosyal medya’dan gelen trafik her geçen gün artıyor bu sebeple onu iyi kullanın. Bu yazıda sosyal medyayı nasıl kullanabileceğinizi özetledim

 

Hadi bakalım, hayırlı bloglar!

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.